dsd
Aktualności
Prezydent Andrzej Duda zwiedził wystawę „Wspomnijcie na minione dni”
4 lipca 2016 roku, w 70. rocznicę pogromu kieleckiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zwiedził wystawę „Wspomnijcie na minione dni”, zorganizowaną w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7 w Kielcach. Prezydentowi towarzyszył Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wystawę prezentował Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, autor i kurator wystawy.
Po obejrzeniu wystawy goście pozostawili wpisy w księdze wystawy:
Wpis prezydenta Andrzeja Dudy:
„W 70 rocznicę Pogromu Kieleckiego z żalem, szacunkiem i czcią pochylam głowę nad wspólną mogiłą i pamięcią Ofiar – pomordowanych obywateli polskich narodowości żydowskiej. Dziękuję wszystkim pielęgnującym tę pamięć dla historii i wychowania przyszłych pokoleń”
Andrzej Duda
Wpis wicepremiera Piotra Glińskiego:
„Pamiętamy i będziemy pamiętać! Nigdy nie pozwolimy, by demony antysemityzmu nas dzieliły i by wykorzystywano je dla zbrodni i zdrady. Dziękuję też za to godne miejsce upamiętnienia”
Piotr Gliński
Wystawa „Wspomnijcie na minione dni” została otwarta w dniu 2 lipca 2016 roku w kamienicy, w której dokonano pogromu – obecnie siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Wystawa poświęcona jest pamięci ofiar wydarzeń sprzed 70 lat. Oprócz faktograficznej informacji o przebiegu zdarzeń, prezentowane są dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. Pokazany jest również szerszy kontekst historyczny i atmosfera powojennego czasu. Wystawa ma charakter multimedialny i dynamiczny. Będzie w dalszym ciągu aktualizowana i rozszerzana. Na ekranach prezentowane są zarejestrowane wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń (m.in. Barucha Dorfmana, Esther Montag, Miriam Guterman) oraz inne dokumentalne materiały filmowe. Część z nich jest w wysokiej rozdzielczości, ze zbliżeniami twarzy – mieszkańcy Kielc mogą szukać na nich swoich bliskich.
Zwiedzanie odbywa się w niewielkich, 10-osobowych grupach. W dniach 2–5 lipca wstęp bezpłatny.
Autor i kurator wystawy: Bogdan Białek, bogdan.bialek@charaktery.com.pl
Organizator wystawy: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce
e-mail: biuro@jankarski.org.pl
Telefon: 41 201 02 38
Zwiedzanie odbywa się w niewielkich, 10-osobowych grupach. W dniach 2–5 lipca wstęp bezpłatny.
Autor i kurator wystawy: Bogdan Białek, bogdan.bialek@
Organizator wystawy: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym:
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny
Województwo Świętokrzyskieg
Targi Kielce
„Wspomnijcie na minione dni” – wystawa stała w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
1945
asas
Nabór na warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza studentów, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych z województwa świętokrzyskiego na nowy cykl warsztatów antydyskryminacyjnych realizowanych w ramach projektu „O sprawiedliwość, o wolność, o godność…”
W związku z dużym zainteresowaniem, jakim cieszyły się poprzednie warsztaty podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu szkolenia dla chętnych w następujących terminach:
Grupa I: 6, 7, 13 i 14 lutego 2016 r.
Grupa II: 20, 21, 27 i 28 lutego 2016 r.
Grupa III: 5, 6, 12 i 13 marca 2016
Od kwietnia 2015 r. w ramach projektu Stowarzyszenie przeszkoliło prawie stu nauczycieli. Warsztaty antydyskryminacyjne zostały opracowane na podstawie Programu Rozumienia Ludzkiej Natury, prof. Philipa Zimbardo – jednego z najwybitniejszych psychologów społecznych na świecie. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego jest jedynym ośrodkiem w kraju akredytowanym przez Zimabardo Yoth Center do realizacji szkoleń z V Modułu pt. Przezwyciężanie uprzedzeń i dyskryminacji.
Przesłanie prof. Zimbardo do kieleckich nauczycieli:http://warsztaty.jankarski.org.pl/prof-zimbardo/
Wykorzystujemy innowacyjne metody nauczania, które inspirują i wzmacniają. Unikatowością naszego projektu jest nie tylko miejsce, w którym szkolimy nauczycieli kamienica przy ul. Planty 7 (miejsce dramatu pogromu z 1946 roku), ale też odwołanie się do lokalnej historii i doświadczeń.
Warsztaty antydyskryminacyjne odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach przy ul. Planty 7. Warsztat składa się z czterech spotkań odbywających się w weekendy. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 11.00. W każdym dniu zapewniamy przerwę kawową i lunch.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Kartę zgłoszenia na warsztaty należy przesłać mailowo na adres: biuro@jankarski.org.pl lub dostarczyć osobiście do Instytutu, Kielce, ul. Planty 7.
Zapraszamy.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego 041-201-02-38.
Ferie na Plantach
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zachęca do aktywnego spędzenia Ferii 2016 w naszej siedzibie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w warsztatach reporterskich Koniec. Początek, które odbędą się w dn. 18, 19 i 20 stycznia 2016 r. w godz. 10.00-15.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach (ul. Planty 7). W ciągu trzech dni uczestnicy poznają podstawy pracy reportera i nauczą się jak tworzyć reportaże pisane, radiowe i fotograficzne.
Zajęcia oprócz możliwości zdobycia przydatnych umiejętności, będą także okazją do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach i spotkania osób, które na co dzień zajmują się reportażem. Wszystkich zainteresowanych uczniów zachęcamy do przesłania skanów kart zgłoszeniowych na adres biuro@jankarski.org.pl lub dostarczenie ich do siedziby Stowarzyszenia na adres ul. Planty 7, Kielce (25-208).
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Karta zgłoszeniowa pod linkiem: http://warsztaty.jankarski.org.pl/2015/12/15/koniec-poczatek-w-ferie-2016-rekrutacja/